UMUT KOSMAN

BARİTON

Müzik eğitimine 8 yaşında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Klasik Gitar Ana Sanat Dalı'nda başladı. Lisans devresinde aynı okulun Şan-Opera Ana Sanat Dalı´na geçiş yaptı. 2008 yılında Şeref Derecesi ile mezun oldu.

 

Öğrenciliği sırasında Deva Çolakoğlu, Oylun Erdayı ve Pekin Kırgız ile çalıştı.

 

2007 yılında 5. Genç Sesler Yarışmasında Mansiyon ödülü kazandı.

 

İtalya´nın Venedik şehrinde Benedetto Marcello Konservatuar'ında Mezzo-Soprano Stella Silva'dan dersler aldı. Ankara Operası'nda Mezzo-Soprano Ferda Yetişer ile vokal tekniği ve yorumu üzerinde çalıştı.

 

2013 yılında 15. Siemens Opera Yarışması'nda 2.cilik ödülü kazanarak Avusturya'nın Salzburg şehrinde Mozarteum Müzik Akademisi´nde 6 haftalık eğitim bursu kazandı ve akademi bünyesinde Tom Krause, Alessandra Althoff ve James Vaughan ile özel olarak ise Luca Pisaroni ile çalışma fırsatı yakaladı.

 

2013 Ağustos ayında Salzburg Festivalini kapsamında 'Young Talents Konseri'nde yer aldı. Mozarteum Akademisi´nde yapılan Buffo Aria yarışmasında 2.lik ödülü aldı.

 

Bilkent Senfoni Orkestrası ile La Boheme Operasının Konser versiyonunda sahne aldı.

 

2013-2014 Sezonunda Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde W.A. Mozart'ın 'Don Giovanni' rolünü seslendirdi. 2014-2015 Sezonunda Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde Puccini'nin La Boheme Operasında 'Schaunard' rolünü seslendirdi ve aynı sezon Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde V. Bellini'nin 'I Puritani' Operası'nda 'Sir Riccardo Forth' rolünü seslendirdi. 2015 Mayıs ayında 'Don Giovanni' rolünü Ankara Sahnesi'nde seslendiren Kosman, 2015-2016 Sezonunda S.Ada'nın 'Ali Baba&40' adlı eserinde 'Kasım ve Abdullah' rollerini ve G.Bizet'in 'Carmen' Operası'ndaki 'Le Dancaire ve Morales' rollerini seslendirecektir.

 

2008 yılından bu yana Ankara Devlet Opera ve Balesi´nde misafir sanatçı olarak çalışmaktadır.