BORISLAV IVANOV

ORKESTRA ŞEFİ

Sofya Devlet Müzik Akademisi'nin koro ve orkestra şefliği bölümlerinden mezun oldu. 1963 yılında, Varna Yaz Festivali'nin ardından Alman şef Kurt Masur tarafından Komische Oper Berlin'e davet edildi. Ertesi yıl, aynı zamanda, kendisini Berlin Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü olarak tavsiye etmiş olan, Maestro Herbert von Karajan ile çalışma fırsatı buldu. 40 yıl boyunca bu orkestranın genel müzik direktörlüğü görevini sürdürdü. Ivanov 1958-2007 yılları arasında Varna Operası, Plovdiv Operası, Sofya Operası, Ankara Operası ve Kassel Operası'nda şef ve müzik direktörü olarak görev aldı.

Sanatçının repertuarında; İnci Avcıları (Bizet), Othello, Aida, Nabucco, La Traviata (Verdi), Eugene Onegin (Çaykovskiy), Boris Goudunov (Mussorgsky), Cavalleria Rusticana (Mascagni), Carmina Burana (Orff), 9. Senfoni (Beethoven) gibi opera, kantat ve oratoryolardan oluşan, klasik ve modern bestecilerin 100'den fazla eseri yer almaktadır.

Borislav Ivanov, İspanya, Malta, Belçika Danimarka, Italya, Kore gibi ülkere turneler yapmaktadır. Sanatçı, kariyeri boyunca Bulgaristan, Almanya ve İtalya tarafından verilen pek çok nişan ve madalyaya layık görülmüştür.