N.GAZAL ERTEN

KOSTÜM KREATÖRÜ

1979 yılında Diyarbakır'da doğdu. Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümünü bitirdi. 2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, sahne tasarımı ana sanat dalından mezun oldu.

2003 yılında İzmir Tiyatroevinde sahne tasarımcısı olarak görev aldı. 2005 yılında Oistat uluslararası Sahne tasarımcıları buluşmasına karnaval kostüm tasarım ve uygulaması ile katıldı. 2004 ve 2007 yılları arasında İstanbul Devlet Tiyatroları ve bazı özel tiyatrolarda çeşitli oyunlarda görev aldı. Aynı yıllarda bazı televizyon film, dizi ve belgesel projelerinde dekor ve kostüm tasarımcısı olarak çalışmalarına devam etti. 'Kınalı Kuzular', 'Dede Korkut Hikayeleri' dizi TRT, 'Hayme Ana' belgeseli çalıştığı projelerin arasında yer almaktadır. Süleyman Demirel Üniversitesi Sahne Tasarımı Bölümü'nde sanatçı öğretmen olarak görev aldı. 2007 yılında Ankara Devlet Tiyatrosuna girdi. '72. Koğuş', 'Bozkır Dirliği', 'Kısasa Kısas', 'Bir Halk Düşmanı', 'Midasın Kulakları' çalıştığı oyunlardan bazılarıdır.

2008 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesine kostüm kreatörü olarak girdi. Kostüm tasarımlarını yaptığı eserlerden bazıları Rita, Suzanna'nın Sırrı, Töre, Manon Lescaut, Cem Sultan, I Puritani, il Signor Bruschino, La Boheme operaları, Bir Tenor Aranıyor, Eczacı, Çardaş Prensesi operetleri, Copellia balesi, Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Arda Boyları modern dans eserleridir.

Sanatçı halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde kostüm kreatörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.