RUDYARD KIPLING

METİN YAZARI

Bir gencin kent günlüğü Şehir-Orman dans dramaya temel oluşturan Jungle Book, ünlü İngiliz şair ve yazar Joseph Rudyard Kipling tarafından kaleme alındı. Bombay'da doğan (1865) Kipling'in çocukluğu Hindistan'da geçti. Hintli dadısı sayesinde Hint kültürünü ve geleneklerini tanıdı. Beş yaşındayken ailesi Kipling'i eğitim görmesi için İngiltere'ye gönderdi. 1882 yılında Hindistan'a geri döndü ve bir gazetede röportajlar yapıp, yazılar yazdı. Koloni hayatıyla ilgili kazandığı birikimlerini, daha sonraları, hikâye ve şiire yansıttı. 1886'da ilk şiir kitabını yayımladı. 1887-1889 yılları arasında tümü Hindistan'la ilgili kısa hikâyeleri basıldı.

 

1988'de İngiltere'ye döndü, ölüm yılı olan 1936'ya kadar yaşamını yurtdışında yaptığı uzun seyahatlerin dışında yurdunda geçirdi; hikâyeler, şiirler, skeçler, çocuklar için kitaplar ve tarihi konularda eserler yazmaya devam etti.

 

Küçük yaşta yaşadığı ani çevre değişikliği ve karşılaştığı olumsuz muameleler yüzünden ömrünün sonuna kadar uykusuzluk hastalığı çekti. Bu faktör, edebi hayal gücünün gelişmesinde çok önemli bir rol oynadı. Gözlem gücü, orijinal hayalleri ve olağanüstü anlatım yeteneği, Nobel Ödülü'nü (1907) hak eden en genç insanlardan biri olmasını sağladı.

 

Yarattığı tiplemelerle öykülerinde, hayata ve insanlara duyduğu bağlılığı betimlemeyi başaran Kipling'in 1894-95 yılları arasında yazdığı Jungle Book, dünya klasikleri arasında bir çocuğun okuyabileceği en eğlenceli ve heyecan verici kitaplardan biridir. Çocuklar için mizahın önemli olduğunu düşünen yazar bu kitabında, kurtlar tarafından büyütülen insan yavrusu Mogli'nin ormandaki yaşamını anlatır. İnsan'ın öncelikle doğayla barışık olmasını öğütleyen hikaye, Mogli'nin eğitimini üstlenen ayı Baloo ile kara Panther Bagheraa, ezeli düşman Sher-Khan, piton yılanı Kaa ve Mogli'nin annesi kurt Raksha gibi karakterlerle zenginleşir.