FERYAL TÜRKOĞLU

SOPRANO

1987-1988 döneminde Ankara Devlet Konservatuarı Şan-Opera Bölümü'nden birincilikle mezun oldu. Aynı yıl Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nde (Ankara) solist sanatçı olarak göreve başladı. 1994 yılında yılın en başarılı kadın sanatçısı seçildi. Polonya'nın Lodz Operası'nda Perili Köşk, Azerbaycan Bakü Operası'nda ve Rigoletto Opera'sında başrol oynadı. Ayrıca Almanya'nın çeşitli kentlerinde resitaller verdi. Ankara ve İzmir Senfoni Orkestraları'yla birçok konserler yaptı.

 

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde; Maskeli Balo (Oscar), Carmen (Micaela), Saraydan Kız Kaçırma (Konstanze) rollerini seslendirdi; ayrıca 20. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde Jose Cura ile Gala Konser gerçekleştirdi.

 

İstanbul Opera Festivali Gala Konseri'ni yine Jose Cura ile birlikte gerçekleştirdi. 1999 yılında, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Orkestrası ile Viyana'da, Konserthaus Konser Salonu'nda 'Mehterden Alaturkaya´ adı altında bir konser yaptı.

 

Aya İrini ve Efes Antik Tiyatro ve Saint Antonine Kilisesi'nde 'Pergolesi Stabat Mater' adlı eseri İstanbul Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirdi. 2007 yılında Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde Mario Frangoulis ile birlikte Gala Konser yaptı.

 

2009 yılında Adana Valiliği'nce organize edilen 'Senfoni ile İlahiler´ konserini gerçekleştirdi.

 

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü´nde; CARMEN, YARASA, ALAYIN KIZI, LA TRAVIATA, ÇARDAŞ PRENSESİ, SARAYDAN KIZ KAÇIRMA, DON GIOVANNI, SİHİRLİ FLÜT, GIANNI SCHICCHI, AKILLI KIZ, RIGOLETTO, ALİ BABA ve KIRK HARAMİLER, ŞEN DUL, AŞK İKSİRİ, MAHAGONNY, MASKELİ BALO, SEVİL BERBERİ, IL TROVATORE, TOSCA, IDOMENEO, MACBETH, TANNHAUSER adlı opera ve operetlerde başrol oynadı. Halen Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nde solist sanatçı olarak çalışmaktadır.

 

 

(Ekim 2015)