GÜL SEÇKİN

SOPRANO

Hacettepe Üniversitesi; Ankara Devlet Konservatuvarı Opera-Şan Bölümü'nü birincilikle bitirdi. Konservatuvar birincisi olarak, İhsan Doğramacı Vakfı üstün başarı ödülü aldı.
Aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne Solist Sanatçı olarak atandı. O zamandan bu güne yirmiden fazla opera eserinde başrol oynadı.
Daha sonra İtalyan Hükümetinin verdiği yaz bursu ile Siena'daki Chigiana Müzik Akademisi'nde tenor ve orkestra şefi Lajos Kozma ile interpretasyon ve nefes tekniği konusunda çalıştı. Aynı kursun sonunda yapılan genç sesler konkurunda birinci oldu.
İki yıl sonra Roma Santa Cecilia Akademisi kompozisyon bölüm başkanı ve orkestra şefi Bruno Aprea tarafından Akademiye davet edildi. Bir yıl süreyle Roma'da orkestra şefi ve şan pedagogu Prof. Valerio Paperi ile belcanto, nefes tekniği ve yorum çalıştı. Aynı süreçte rejisör Franco Zeffirelli'nin kısa dönem kursunda drama (oyunculuk) eğitimini pekiştirdi ve onun rejisi ile ?Othello? operasında; Othello'nun karısı 'Desdemona' rolünü seslendirdi. Yine aynı dönemde Roma La Sapienza Üniversitesi Kulak - Burun ? Boğaz anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Giovanna Bruno ile şan anatomisi ve foniatri çalışmaları yaptı.
Yurda döndükten sonra; Konservatuvardan hocası Prof. Cüneyt Gökçer ile ?Damdaki Kemancı? müzikalinde baba - kız oynadı. Üç sezon boyunca, sözü geçen eserle, yurtiçi turnelerine de katıldı.
Opera sanatının toplumun değişik kesimlerine tanıtılması ve sevdirilmesi amacı ile yurtiçi ve yurtdışında yüzlerce konser verdi.
Bunlardan bazıları; Dışişleri Bakanlığı, Kültür Dairesi Başkanlığı, ?Türk Kültürünü Evrensel Boyutta Tanıtma? amaçlı bir Avrupa turnesi düzenledi ve program dahilinde sanatçı Fransa, Almanya ve Hollanda'da sekiz konser verdi. Hollanda Amsterdam'daki konser televizyondan canlı olarak verildi.
İki yıl sonra Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nde Tiyatro Sanatçısı olarak çalışmaya başladı. O dönemde (1997-2000), Bertolt Brecht'in ?Mutlu Son? adlı oyunuyla, oyuncu ve reji yardımcısı olarak; Bulgaristan'ın Sofya, Varna ve Kırcaali kentlerin de bulundu.
Daha sonra üç yaz üst üste, Turizm Bakanlığı ve Türk Tanıtma Vakfı'nın işbirliğiyle katıldığı turnelerde Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop Müziği ve Klasik Müzik dallarını da içeren sayısız konserler verdi. Konser verdiği ülkeler; Endonezya, Malezya, Singapur, Tayland, Almanya, Polonya ve İngiltere. Bütün bu konserler süresinde, opera sanatçısı olarak üç yıl Devlet Tiyatroları'nda (altı ayrı oyunda reji yardımcısı ve başrol oyuncusu olarak) çalıştı.
Devlet Opera ve Balesi'ne döndükten sonra ?La Traviata?, ?Şen Dul?, ?Deidemia?, ?Don Pasquale? ve ?Cosi Fan Tutte? adlı operalarda yerli ve yabancı rejisörlere asistanlık yaptı.
Her iki kurumda görev aldığı yıllar içerisinde Anadolu'nun birçok kentinde ve üniversitelerinde konserler verdi.
Türkçeyi kullanmadaki hâkimiyeti nedeniyle; Devlet Opera ve Balesi'nin ve Kültür - Turizm Bakanlığı'nın pek çok sunumunu gerçekleştirdi. Açılışlar, konferanslar ve önemli toplantıları hazırlayarak sundu.
2008 Aralık ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın da katıldığı Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera ve Balesinin 60. yıl kutlamalarını sundu.
2011-2014 yılları arasında Anadolu'nun çeşitli yörelerinden derlenen türkülerin ve dansların oluşturduğu ?Seslerle Anadolu? eserinde rol aldı. Yine aynı eserle; İspanya ve Almanya turnelerine ve yurtiçi turnelerine katıldı.
2010 yılında anonim türkülerimizden oluşan 'Demli Türküler' adlı bir CD çıkardı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı,10 Kasım Atatürk'ü Anma ve 18 Mart Çanakkale Zaferi özel anma günlerini hazırlayıp sunmuştur.
2014-2016 yılları arasında Cem İdiz'in bestelediği ?Kanlı Nigar? müzikalinde 'Kanlı Nigar' ve Modern Dans Topluluğu'nun sahnelediği ?Frida? balesinde 'Frida' rolünü oynamaktadır.