EZGİ KARAKAYA

2.ALTO

1989 yılında Ankara'da doğdu. Müzik eğitimine 2005 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı' nda başladı. Burada birçok konser ve projede görev aldı. 2010 yılında yüksek onur öğrencisi olarak, birincilikle mezun oldu. Zuhal Gürgen, Ferda Yetişer ile şan, Figen Ayhan Karakelle ile oyunculuk çalışmalarını yürüttü.

2010 yılı Ekim ayında başlayan sanat sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde görev yapmaya başladı. Devlet operasının Şarkılarla Yaşamak, La Cambiale di Matrimonio, Karyağdı Hatun, L'elisir D'amore, Lo Speziale, Rigoletto, Arşın Mal Alan, Die Fledermaus, Madama Butterfly, Carmen, Hekimoğlu, I Puritani, Ali Baba ve 40, Der Zigeunerbaron, La Traviata, La Vie Parisienne, Yunus Emre Oratoryosu eserlerinde ve birçok konserde görev aldı. 2016 Mayıs ayında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile Rengim Gökmen yönetiminde 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Ludwig van Beethoven - 9. Senfoni (alto solo) seslendirdi.

2016 yılının Şubat ayında İzmir'de gerçekleşen 9. Ulusal Genç Solistler Yarışması, Profesyonel Kategori Birincilik Ödülüne layık görüldü ve aynı zamanda jüri üyesi Eija Tolpo tarafından 2016 yazında bir masterclass programına katılmak üzere Savonlinna Music Academy'e davet edildi. Burada Prof. Konrad Jarnot ile çalışmalarına başladı. 2017 yılında BBC Cardiff Dünyanın En İyi Şarkıcısı Yarışması'nda (BBC Cardiff Singer of the World 2017) son yirmiye kalarak, tüm dünyada seçmeleri yapılan bu yarışmada Türkiye'yi temsil etme hakkı kazandı. Şan ve yorumculuk çalışmalarına İngiliz bariton Prof. Konrad Jarnot ve şan pedagogu Lidya Pronina ile devam etmekte, Ankara Devlet Opera ve Balesi´nde görevini sürdürmektedir.

 

EZGİ KARAKAYA