JAKLİN ÇARKÇI

MEZZO SOPRANO

DOÇ. DR. JAKLİN ÇARKÇI

İstanbul'da doğdu.İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Ana sanat dalından Yüksek Lisans ile mezun oldu (1990).Solistik kariyerine 1988 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesinde , İl Trovatore operasında 'Azucena' rolünü henüz öğrenci iken yorumlayarak başladı.

 

Bu roldeki başarısından sonra 1989-1990 yılında Konsolos operasında 'Anne',1991 yılında Maskeli Balo 'da 'Ulrika' rollerini başarı ile seslendirdi.Aynı dönemde çalışmalarını Belkıs Aranla özel olarak devam ettirirken,diğer yandan da İtalya'da Chigiana Müzik Akadamisinde öğrenci oldu.Bu çalışmalar sonucu 1991 de İl Ritorno di Ulisse in Patria operasında 'Melanto' rolünü,İtalyanın Siena kentinde Teatro Dei Rinnovati sahnesinde seslendirdi.Bu prodüksüyonun C.D. ve video kaydı yapılmış ve Başta Rai olmak üzere çoğu basın organlarında yayımlanmıştır(1991).Sonradan Almanyada tekrarlanan basım internette satılmaktadır.

 

Yine 1991-1992 sezonunda İstanbul Devlet Operasında Medyum operasında 'Md. Florayı 've Andrea Chenier de de 'Bersi' rolünü üstlendi. Sanatçı bu çalışmalar sonrasında.1993-1994 yılları arasında Türk Devleti tarafından Bilgi görgü bursu ile ödüllendirildi.Bu bursla İtalya'ya giden sanatçı,yaptığı başarılı sınavlardan sonra bir yandan Milanoda La Scala operasında çalışırken, diğer yandan ünlü hocalarla çalışma fırsatını yakalamış oldu.(Daniel Ferro,Carlo Bergonzi,Leyla Gencer,Jaume Aragall,Pier Miranda Ferraro..v.s)

 

Bu dönemde uluslararası hocaların yönlendirmesi ve desteği ile Dramatik Soprano repertuarını da çalışan sanatçı 1994 yılına Palau de la Musica de Valencia da verdiği konserde soprano repertuarını seslendirdi. 1995 yılında İspanyada Torroella de Mongry Uluslar arası 1.Jaume Aragall şan konkurunda 40 'ı soprano olmak üzere toplam 94 şancı arasından ''Dramatik Soprano ''repertuarı ile yarışarak finale kalmış ve ilk 7 soprano arasına girmiştir.Böylece Uluslarası XV.Festival İnternacional de Musica programı çerçevesinde özel konser vermeye hak kazanmış ve 26 Ağustos 1995 tarihinde aynı repertuarla seyircilerle buluşmuştur.

 

Bu dönemden sonra sanatçı 1995-96-97 yıllarında İstanbul Devlet operasındaAida operasında Amneris rolünü seslendirmiştir.Aynı rolü ,97-98-99 yıllarında Ankara Devlet operasında,1996da Üçüncü.ve 2001de 8.Uluslar arası Aspendos Opera festivalinde(Antalya);1999 daDanimarka'nın Alborg,Aarhus,ve Kopenag kültürmerkezlerinde son olarakda 2001yılında 8.ve 2006 yılında da 13.Uluslararası Aspendos Opera festivalinde seslendirdi.

 

Sanatçı ilk kez 1996-97 sezonunda Carmen rolünü İstanbul Operasında seslendirdi.Bunu 1997 deki 4. Uluslarası Aspendos Opera festivali ; 1997-98 Cumhuriyetimizin 75. yılı kutlamaları çerçevesinde Ankara Devlet Operasında;yine aynı yıl Danimarka'daki Alborg ve Aarhus temsilleri takip etti.Danimarka basınında çıkan övgü dolu kritikler sonrasında 1988 yılında Türkiyede yılın en başarılı kadınları arasında yer aldı.Bunları takiben 1999-2000 de Ankara Devlet operasında ve 2000-20001-2002 ve 2003 yıllarında da İzmir Devlet operasında farklı Carmen prodüksüyonlarda başarı ile başrolü üstlendi.

 

2002 yılında Belarus' da Minsk National operasından aldığı davet üzerine gittiği temsil sonrasında ,2003 te İsviçrede Carmen'i seslendirmek üzere davet edildi;böylece 13.Solothurn Openair opera festivalinde Carmen'i İsviçreli seyircilere bir kez daha tanıtma olanağını buldu.Yine aynı yıl (2003) davet üzerine Sofia National operasında Carmen'i seslendirdi.

 

Diğer yandan 1999-2000 sezonunda İstanbul Devlet Operasında Cavalleria Rusticanada'Santuzza';Hofmenn 'ın Masalları operasında 'Giulietta' yı ve İtalya'da bir Türk operasında 'Zaida' rollerini üstlenmiş böylece6. Uluslar arası Aspendos festivaline de katılmıştır.

 

2000 yılında Türkiye'deki ilk Samson Dalila prodüksüyonunda 'Dalila 'rolünü üstlenerek hem türkiye prömiyerini hem gala temsilini seslendirdi ve 7. Uluslar arası Aspendos festivaline de aynı başarıyı taşıdı. 2002 yılında İzmir Devlet Operasında Norma eserinde 'Adalgisa' rolünü üstlendi.

 

Aynı yıl İstanbul Operasında Dünya prömiyeri yapılan Ağır Roman Balesinde''Dansöz'' rolünü üstlendi.

 

2003-2004 yılında İstanbul operasında il Trovatore prodüksüyonunda ikinci kez Azucena rolünü başarı ile üstlendi,yine aynı yıl İstanbul devlet opera ve balesinde Türkiye prömiyeri yapılan Jenufa operasında Kostelniçka rolünü üstlendi.

 

2004-2005-2006-2007 yılları boyunda İstenbul operasında yeniden sahnelenen Carmen operasında Carmen rolünü üstlendi .

 

28-12-2005 tarihinde İtalyanın Foggia şehrinde düzenlenen 11. Uluslararası Umberto Giordano Şan konkurunda Birincilik ödülüne layık görüldü.

 

2006 yılında İstanbul Devlet opersının aldığı davetle Holliwood Ford Anfitiyatrosunda sahnelediği Agır Roman Balesindeki(East Side Story) ''Dansöz ''karakterini orada da başarılı bir şekilde canlandırmış ve gerek LA Times da gerekse diğer basın organlarında operacı olmasına rağmen dansçı olarak da çok başarılı bulunarak olumlu kritikler almıştır.

 

17-Şubat 2007 tarihinde Türkiyede ilk kez sahnelenen R.Strauss'un Elektra Opersında Elektra rolünü üstlenmiş ve Türkiye prömiyerini yapmıştır.

 

3-Haziran 2007 tarihinde İtalya'nın Angei şehrinde her yıl düzenlenen Renata Tebaldi şan konkurunda Birincilik ödülüne layık görülmüş ve dolayısı ile 2007 Eylül ayında Napoli yakınlarındaki tarihi mekanlarda sahnelenecek Cavalleria Rusticana operasında ''Santuzza '' rolünü üstlenmiştir.

 

Temsiller dışında İtalya, Almanya, İspanya, Fransa, Yunanistan, Danimarka, Rusya, İsviçre, Bulgaristan, Kanada'da konsrler vermiştir.

 

Sanatçı Akademik olarak ise 2008de Bologna Üniversitesi Tıp Eczacılık bölümünde,Artistik Vokoloji (Artistik ses bilimi) üzerine doktora yapmış ;2012 yılında da Güzel Sanatlar- Sahne Sanatları-Opera Anasanat dalında Doç.Dr.ünvanını almaya hak kazanmıştır.25 Nisan 2013 tarihinde Gedik Üniversitesi Kartal yerleşkesinde'Tarihsel Süreçte Felsefe Tıp Sanat ilişkisi'Konulu Konferansı sunmuştur. Devlet operasındaki görevinin yanısıra Felsefe, Psikoloji, ve sanat üzerine araştırmalarına ve eğitimlerine devam etmektedir.

 

Bildiği yabancı diller : İtalyanca,İngilizce,İspanyolca,ve Fransızca.

 

JAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇI
JAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇI
JAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇI
JAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇI
JAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇI
JAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇI
JAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇI
JAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇI
JAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇI
JAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇI
JAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇI
JAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇIJAKLİN ÇARKÇI