M.OTİLİA RADULESCU İPEK

SOPRANO

Romanya'nın Piteşti şehrinde doğdu.Müzik eğitimine sekiz yaşında keman dersleri alarak başladı. 1991'de Turkiye'ye yerleşti ve burada müzik eğitimine devam etti. Istanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Opera bölümünden mezun oldu.Ilk etapta okulun yarı zamanlı öğrencisi olarak Ayşe Sezerman ile çalıştı,daha sonra lisansını Gül Sabar'ın sınıfında tamamladı .1998 yılında Istanbul Devlet Opera ve Balesi'nin koro sanatçısı oldu.2000 'de Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması'nda kazandığı ikincilik ödülünün ardından Istanbul Devlet Opera ve Balesi'nin solist sanatçısı oldu.

 

Başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir,Samsun ve Mersin operalarında da sahne alan sanatçının oynadığı en önemli roller arasında G.Verdi Un Ballo in Maschera- Oscar, W.A.Mozart Don Giovanni Zerlina,W.A.Mozart La finta giardiniera- Sandrina ,W.A.Mozart Die Zauberflöte- Pamina, G.Verdi La Traviata -Violetta Valery, G.Donizetti L'elisir d'amore- Adina, G.Bizet Les pecheurs de perle- Leila, G.Puccini La Rondine- Magda, V.Bellini I Capuleti e i Montecchi- Giulietta, G.W.Gluck Orfeo ed Eurydice- Eurydice , W.A.Mozart Le Nozze di Figaro- Contessa Almaviva'yı sayabiliriz.

 

2010, 2011 ve 2014'de Uluslararası Istanbul Opera Festivali'nde G.Rossini Maometto Secondo operasındaki Anna Erisso rolünü yorumladı. 2012-2013 sezonunda İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde sahnelen G.F.Handel Agrippina operasında Poppea rolünü oynadı. Son olarak bu 2014'te, İstanbul Devlet Operası sahnesi'nde G.Verdi Giovanna D'Arco- Giovanna ve G.F.Haendel Giulio Cesare- Cleopatra rollerini yorumladı.

 

Bunların yanısıra hem Türkiye ,hem de yurtdışında zengin resital ,konser ve oda müziği çalışmaları sürdürdü.Türkiye'nin en prestijli Senfoni Orkestraları eşliğinde seslendirdiği oratoryolar arasından W.A.Mozart Requiem, A.Dvorak Stabat Mater,J.Haydn-Die Schöpfung, W.A.Mozart Missa in C minor ve G.Donizetti Requiem'i sayabiliriz. 2001'de İUD Konservatuvarı Senfoni Orkestrası'yla Almanya Bochum'da , 2008'de Romanya'da Pitesti Filarmoni Orkestrası'yla, 2011 'de Yunanistan Atina 'da ve 2013'te Belçika Bruxelles'de resitaller verdi.2002'den bu yana Ametist Klarinet Beşlisi'yle de sahneye çıkan sanatcı , aynı grupla Uluslararası İstanbul Festivali'nde ,Slovenya,Lituanya, Letonya ve Estonya turnelerinde yer aldı. 2013 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı Türk Operası'na Emek Veren Sanatçı ,2014'te ise Lions Yılın En Iyi Kadın Opera Şarkıcısı ödüllerine layık görüldü. 2007 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümünde Opera Anasanat Dalı'nda da öğretim görevlisidir.

 

M.OTİLİA RADULESCU  İPEKM.OTİLİA RADULESCU  İPEK