CARMEN

GEORGES BIZET

CARMEN
OPERA , 3 perde ,

KONUSU

 

Fransız besteci Georges Bizet 1838 yılında Paris'te doğmuş, 1875 yılında Bougival'de ölmüştür. Çok sıkı bir müzik eğitimi alan Bizet, 1875'te Roma ödülünü almıştır. Besteleri günümüzde Fransız müziğinin en beğenilen parçaları arasındadır. Operaları çağdaşı olan Richard Wagner'in eserleri tarafından gölgelendiyse de günümüzde hak ettikleri yere ulaşmıştır. Bizet'in en çok tanınan, en çok oynanan ve en beğenilen eseri Carmen, İspanya'da yaşayan güzel bir çingene kızı ve onun uğruna orduyu bırakıp dağlarda kaçakçılık yapmaya razı olan sevgilisi Don Jose'nin trajik öyküsünü konu alır.

 

1.Perde

Sevil'de bir alan. Kışlanın önünde askerler kalabalığı izleyerek eğlenmektedirler. Genç bir kız, subaylardan Morales'e yaklaşarak onbaşı Don Jose'yi aradığını söyler. Onun nöbetçi birlikle görevde olduğunu öğrenen genç kız, yine geleceğini belirterek uzaklaşır. Bu arada bando müziği eşliğinde yüzbaşı Zuniga ve onbaşı Don Jose komutasındaki nöbetçi birlik görevden döner. Morales, onbaşıya, güzel bir kızın onu aradığını bildirir. Don Jose, bunun köydeki güzel sevgilisi Micaela olduğunu hemen anlar. Zuniga, sigara fabrikasında çalışan bunca güzel kız varken Jose'nin sevgilisine olan sadakatine şaşmaktadır. Fabrikada çalışan kızlar öğle tatiline çıkarlar. Bunların arasında güzelliği ve çekiciliği ile tüm erkeklerin ilgisini çeken Carmen de vardır. Carmen, aşktan söz eden şarkısı ile dans etmeye başlar. Uyandırdığı ilginin farkında, inatçı hayranlarını küçükseyerek reddetmekte, yalnız Don Jose ile ilgilenmektedir. Şarkısı bitince göğsünden çiçek koparıp onbaşıya atar ve işbaşı yapan arkadaşlarına katılarak fabrikaya döner. Don Jose şaşkın dururken, ona yaşlı annesinden haberler getiren Micaela gelir. Kızı seviçle karşılayan Don Jose, görevi bitince hemen köye dönüp, uzun süredir arayamadığı annesine kendisini bağışlatacağını söyler. Micaela köye dönmek üzere uzaklaşır. Sigara fabrikasından çığlıklar yükselir. Carmen bir kızla kavga etmiş ve onu bıçaklamıştır. Yüzbaşı Zuniga, Carmen'i sorguya çeker, olayın nedenini anlatmasını ister. Ama Carmen konuşmamakta kararlıdır. Zuniga, kızı tutuklamaya karar verir ve Don Jose'ye Carmen'i hapse götürmesini emreder. Özgürlüğüne kavuşabilmek için tüm çekiciliğini kullanan Carmen, Don Jose'yi kandırmaya çalışır ve eğer kaçmasını sağlarsa onu Lillas Partia meyhanesinde bekleyeceğini söyler. Sonunda Don Jose, Carmen'in cazibesine dayanamayıp, kaçmasına göz yumar. Bunun üzerine Zuniga, onbaşıyı tutuklar.

 

2.Perde

Lillas Partia'nın meyhanesinde çingeneler ve askerler eğlenmektedirler. Carmen, Don Jose'nin hapse atıldığını öğrenir. Bu sırada içeri giren ünlü boğa güreşçisi Escamillo, hayranları tarafından coşkuyla karşılanır. Boğa güreşlerinin sağladığı ödülden, kucak dolusu kadın aşkından söz eden aryasını söylerken, tüm ilgisini Carmen'e yöneltir. Ona adını sorar ve uzaklaşır. Meyhaneye gelen Remendado ve Dancario, yeni bir kaçakçılık planı yapıp, sınırdaki gümrükçüleri oyalamaları için Frasquita, Mercedes ve Carmen'i aralarına almaya çalışmaktadırlar. Ancak Carmen, sevgilisinin hemen dönebileceğini düşünerek onlara katılmayı reddeder. Uzaktan Don Jose'nin sesi duyulur. Carmen hemen onu karşılar, sevgilisi için dans eder, şarkı söyler. Kıza büsbütün bağlanan Don Jose, Carmen'e duyduğu büyük aşkı dile getirir. Carmen ona birlikte dağlara kaçmayı önerir. Bu sırada içeri giren Zuniga, Don Jose ile alay ederek çıkmasını emreder. Hakarete uğrayan Don Jose, Zuniga'ya saldırır. Remendado ve Dancario, araya girerek olayın büyümesini önlerler. Zuniga olanları ciddiye almaz ve Don Jose ile alay etmeyi sürdürür. Bunun üzerine Don Jose, Zuniga'yı tutuklar; kaçakçılara katılmaktan başka şansı kalmamıştır artık.

 

3.Perde

Dağda, kaçakçılar şarkı söyleyerek ilerlemektedirler. Carmen, Don Jose'nin aşkından sıkılmaya başlamıştır. Fal bakarak vakit geçiren Frasquita ve Mercedes'e katılır. Onlara falda genç bir adam ve yaşlı bir zengin çıkmıştır. Carmen de fal bakmaya başlar. Ancak tüm kağıtlarda ölüm görmektedir. Dancario gelerek boğazı nasıl geçecekleri konusunda bilgi verir. Hepsi uzaklaşırken Micaela belirir; olanlardan duyduğu üzüntüyü dile getirir, Tanrı'dan yardım diler. Bu sırada bir tüfek sesi duyulur. Aşağı vadide tırmanan bir adama ateş edilmiştir. Escamillo görünür, mermi şapkasını delip geçmiştir. Don Jose, Escamillo'nun sevgilisi Carmen'i aradığını öğrenince bıçağını çeker, ancak Carmen ve diğerleri araya girerek kavgaya engel olurlar. Escamillo herkesi Sevil'deki boğa güreşine çağırarak gider, 'beni seven oraya gelir' diye de bağırır. Saklandığı yerde kaçakçılar tarafından bulunan Micaela, ölmek üzere olan annesine gitmesi için Don Jose'ye yalvarır. Bunun üzerine Don Jose, Carmen'e geri döneceğini aralarındaki zinciri ancak ölümün ayırabileceğini belirtir ve gider. Oysa Carmen yeni sevgilisini düşünmektedir. Escamillo'ya doğru koşar ve ona sarılır.

 

4.Perde

Arenayı dolduran kalabalık, yeni sevgilisi Carmen ile Escamillo'yu alkışlamaktadır. Don Jose de kalabalığın arasındadır. Onu gören Frasquita ve Mercedes, Carmen'i uyarırlar. Ama Carmen ondan korkmadığını belirtir. Herkes arenaya girer. Yalnız kaldıklarında Carmen, Don Jose'nin tüm yalvarışlarını reddeder, parmağındaki onun hediyesi olan yüzüğü çıkarır, atar. Arenaya yönelen Carmen, kendisini öldürmesini ya da bırakmasını söyler. Bunun üzerine çılgına dönen Don Jose, bıçağını çeker ve Carmen'i öldürür.

 

Video
Fotoğraflar
CARMENCARMENCARMEN
CARMENCARMENCARMEN
CARMENCARMENCARMEN
CARMENCARMENCARMEN
CARMENCARMENCARMEN
CARMENCARMENCARMEN
CARMENCARMENCARMEN
CARMENCARMENCARMEN
CARMENCARMEN

CARMEN Temsil Tarihleri

28.01.2017 Cumartesi20:00BÜYÜK SALON
30.01.2017 Pazartesi20:00BÜYÜK SALON
18.02.2017 Cumartesi20:00BÜYÜK SALON
04.03.2017 Cumartesi20:00BÜYÜK SALON
10.04.2017 Pazartesi20:00BÜYÜK SALON