GÜLDESTAN

MERCAN DEDE

GÜLDESTAN
BALE , 2 perde , 2 Saat

Türk Dans repertuarının özgün Türk eserlerinin başında gelen ve 2004 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü projesi olarak hayata geçirilen GÜLDESTAN türünün ilki olma özelliğini taşıyan bir prodüksiyondur. Ankara, İstanbul, Antalya ve İzmir Balelerinden gelen solist dansçılardan oluşan bir kumpanya ve Mercan Dede'nin müzik direktörlüğünde oluşturulan 8 kişilik bir canlı orkestra ile ilk sahnelenmesi Haziran 2004 ayında İstanbul AKM'dedir.
2005 yılından itibaren İstanbul Devlet Opera ve Balesi repertuarında olan GÜLDESTAN şimdiye değin Aspendos Opera ve Bale Festivali, Bodrum Uluslararası Bale Festivali, Bursa Festivali gibi yurtiçi festivallerde yer almış ve iki kez Almanya olmak üzere Hollanda, Makedonya ve Kıbrıs'a turneler yapmıştır. Başbakanlık ve Kültür Turizm Bakanlığının etkinliklerinde sergilenmiştir. Ocak 2010'da Fransa-Türkiye Mevsimi kapsamında Paris'te, 2010 kapsamında Brüksel'de ve Şangay Expo'da sahne alacaktır. Aynı zamanda 2009 yılında hem Mersin Devlet Opera ve Balesi hem de Samsun Devlet Opera ve Balesi'nin repertuarına dahil olacaktır.

Güldestan'da başı ve sonu olan belli bir hikaye işlenmiyor. Güldestan Beyhan Murphy ve Mercan Dede'nin son 5 yılda beraber oluşturdukları repertuarın keşfedilmesi, kendi kendini yenilemesi bir anlamda...
Kurgusal olarak modüllerden oluşan prodüksiyonda, her modül kendi içerisinde çeşitli bölümler barındırıyor ve bu bölümlerin her biri 'gül' çiçeğinin çeşitli adlarını ve durumlarını yansıtıyor.
Bu projede sosyo-kültürel bağlamda geçmişimizle ilgili birçok konu yer alıyor. Göçebe toplumdan gelmekle ilgili olarak 'Toprak', kadın ve erkeğin birleşmesi ve beraberinde getirdiği sosyal olgu 'izdivaç' gibi temalar var. Sema ayinlerinden esinlenen mistik bir bölüm bulunuyor ve tabii ki en kıymetli çiçek olan 'gül'ün, en kıymetli varlık olan 'insan'da yansıması var.

 

YÖNETMEN VE KOREOGRAFİBEYHAN A. MURPHY
MÜZİKMERCAN DEDE
SAHNE TASARIMIŞIN MUMCU
KOSTÜM TASARIMIİSMAİL DEDE
IŞIKMİCHAEL ODAM
IŞIK ADAPTASYONBEYHAN A. MURPHY , O.MURAT YILMAZ
Video
Fotoğraflar
GÜLDESTANGÜLDESTANGÜLDESTAN
GÜLDESTANGÜLDESTANGÜLDESTAN
GÜLDESTANGÜLDESTANGÜLDESTAN
GÜLDESTANGÜLDESTANGÜLDESTAN
GÜLDESTANGÜLDESTAN

GÜLDESTAN Temsil Tarihleri