MDT SEYAHATNAME 2

MDT SEYAHATNAME 2
DANS TİYATROSU , 1 perde ,

Modern Dans Topluluğu'nun en tanınmış yapıtlarından SEYAHATNAME 1'in yeni sürümü, SEYAHATNAME 2, ilk defa MDTistanbul tarafından 2011 yılında sahnelenmiş ve şimdiye kadar İspanya, Hollanda, Slovenya, Tayland, Cezayir, Bosna ve İsrail'de sergilenmiştir. SEYAHATNAME 1 gibi, SEYAHATNAME 2 de Evliya Çelebi'nin 17. yüzyıl'da kaleme döktüğü seyahat gözlemleri üzerine kuruludur. Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinden bölümleri, Elif Şafak'ın aşk, yaşam ve kimlik sorgulayıcı pasajları ile birleştiren eser, hayatın ortak bir yolculuk olduğu olgusundan yola çıkıyor.

Elif Şafak'ın aşk, yaşam ve kimlik sorgulayıcı Med-Cezir, Yap-Boz, Zühre Yıldızı gibi çağdaş metinleri, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinden Cambaz ve Acayip Şeyler, Bir Değişik Hamam, Leyleklerin Hikayesi gibi bölümler ile kaynaşarak oyunun belkemiğini oluşturuyor. Seyahatname 2'de, insanının içsel yolculuğundaki gelişimi, Evliya Çelebi'nin bazen macera, bazen de tılsımla dolu seyahatleri ile eş zamanlı olarak sergileniyor.

Ayşegül Alev'in retro-urban kıyafetleri, Mor ve Ötesi Burak Güven'in deneysel rock tadı taşıyan müziği, Ozan Açıktan'ın video yapımı ile Osmanlı minyatürlerini ile buluşturan Seyahatname'de, dansçı seyyahlar 70 dakika hiç çıkmadan sahnede kalıyorlar; 7,5 dakikalık temsili 'mola'da izleyicilere çay, gözleme gibi Türk kültüründen tatlar sunuluyor. Metinler canlı olarak dansçılar tarafından Türkçe okunurken ekranda İngilizce olarak yansıtılıyor.

 

KURGU (Libretto) ve KOREOGRAFİBEYHAN A. MURPHY
TARİHSEL METİNLEREVLİYA ÇELEBİ
ÇAĞDAŞ METİNLERELİF ŞAFAK
MÜZİKBURAK GÜVEN
VİDEOOZAN AÇIKTAN
KOSTÜMAYŞEGÜL ALEV
DEKOR ENSTELASYONH.CEM GÖRK
IŞIKTANER AYDIN

MDT SEYAHATNAME 2 Temsil Tarihleri