ZAIDE

W.AMADEUS MOZART

ZAIDE
OPERA , 2 perde ,

Olay 16.yüzyılda, İstanbul'da geçer.

Korsanlar tarafından tutsak edilen Zaide, İstanbul'da saraya satılmıştır.Kanuni Sultan Süleyman genç kıza İlgi duymaktadır. Ancak Zaide'nin ilgisi saraydaki Hristiyan bir köleye, 'Gomatz'a yöneliktir.
İki genç birlikte kaçmaya karar verirler. On beş yıl önce yine korsanlara tutsak düşerek saraya satılmış bir başka köle Allazim gençlere yardım etmeye söz verir.

Zaide'nin kaçtığını öğrenen Kanuni öfke içindedir. Onun aşkına karşılık vermemiş olan Zaide'nin Bu tutumu gururunu zedelemiştir.Osman'ın bulup getirdiği güzel kızların hiçbiri Kanuni'nin ilgisini çekmez. Zaide, Gomatz'la birlikte yakalanarak huzura getirilir; ancak bu karar sevgilileri yıldırmaz.

Daha sonra suç ortakları Allazim de yakalanır. Allazim, Kanuni karşısında özgürlük duygusunun vazgeçilmezliğinden söz ederken, yıllar önce Kanuni'yi korsanların elinden kurtaran İtalyan komutanın kendisi olduğunu söyler.
Allazim'in, Kanuni'yi kararından vazgeçirmek için gösterdiği çaba sonuç veriri; Kanuni Sultan Süleyman her zamanki Bağışlayıcı ve hoşgörülü tavrıyla her üçünü de özgür bırakarak, ülkelerine geri gönderir.

 

Video
Fotoğraflar
ZAIDEZAIDEZAIDE
ZAIDEZAIDEZAIDE
ZAIDEZAIDEZAIDE
ZAIDEZAIDEZAIDE
ZAIDEZAIDE
Basın
ZAIDEZAIDE

ZAIDE Temsil Tarihleri