HAMLET

REVAS GABICHVADZE

HAMLET
BALE , 2 perde , 90 Dk.

Danimarka'da Elenor Sarayın'da kralın ani ölümü bütün ülkeyi yasa boğmuştur. Saray'da cenaze töreni yapılmaktadır. Hiç beklemediği bu haber Hamlet'i derinden yaralamış, törene yetişmek için aceleyle yola çıkmıştır. Tören esnasında Hamlet annesiyle (Gertrude) çok duygusal dakikalar yaşamaktadır.

 

Kralın ölümünün üstünden daha kırk gün geçmemesine rağmen Gertrude kralın kardeşi olan Claudius'la evlenme kararı almıştır ve bunun üzerine düğün hazırlıklarına başlanmıştır. Hamlet bütün bu olanlara inanmamakta ve hayretle izlemektedir.

 

Düğün töreni adeta bir şölen havasında geçmekte ama Hamlet etrafına gergin tavırlar sergilemektedir. Bu tutumu herkesi, özellikle Claudius ve Gertrude'u huzursuz eder.

 

Saray görevlilerinden ve aile dostu Polonius, kızı Ophelia ve Oğlu Laertes ile beraber davetliler arasındadır. Davette karşı karşıya gelen Ophelia ve Hamlet eskiden beri birbirlerine ilgi duymaktadırlar. Tekrar gözgöze gelmeleriyle bu duygular depreşir.

 

Bunu farkeden Gertrude, Claudius ve Polonius ise gençlerin bu duygularından kendilerine çıkar sağlamaya çalışacaklardır. Amaçları, Hamlet'in Ophelia ile ilgilenmesini sağlayarak, dikkatini kendi üstlerinden çekmektir.

 

Claudius, Hamlet'in gergin tavırlarına iyice kızmaya başlamıştır. Gertrude ise kocası ve oğlu arasında kalmış, Claudius'u sakinleştirmeye çalışmaktadır.

 

Hamlet, bütün bu olanlardan kaçmak istercesine Ophelia'ya sığınır. Aşık olan Hamlet, gece yarısı kendi düşünceleriyle başbaşa kaldığında birden karşısında babasının hayaleti belirir. Babasının ona, kendisinin kardeşi ve çok sevdiği karısının ihanetine kurban gittiğini söylemesiyle yıkılır.

 

Düğün gecesini takip eden günlerde Hamlet'in tavırları iyice garipleşmiş ve adeta kendi kabuğuna çekilmiş, akıl sağlığı bozulmuş bir insan gibi davranmaktadır. Hamlet'in aklından neler geçirdiğini merak eden Claudius, Polonius'dan bu işin iç yüzünü öğrenmesini ister. Polonius, Hamlet'in Bu deli davranışlarının sebebinin kızının ona karşılık vermemesi olduğunu savunur ve Ophelia ile Hamlet'e bir randevu ayarlar.

 

Hamlet,Polonius ve Claudius'un bu tavırlarından çok rahatsız olmaktadır. Çünkü Ophelia'nın onların tarafından kullanıldığını fark etmiştir.

 

Randevu esnasında Opheli'ya ağır sözler sarf edip, onu aşağılayıcı tavırlar sergiler. Fakat aynı zamanda da onu içten içe çok sevip, onun için üzülmektedir.

 

Bütün bunlar yaşanırken Hamlet, Elenor Saray'ına aktörlerin geldiği haberini alır ve onları sıcakkanlıkla karşılar. Onlara, 'Fare Kapanı' adını taktığı ama asıl adı 'Gonganzo'nun' öldürülmesi olan oyunu anlatmaya başlar Kral ve Kraliçe için akşam sahnelenmesini ister.

 

Saray halkı temsil izlemek için yerlerini alırlar. Oyun başlar ve ilerledikçe Claudius'un tedirginliği artar. Oyunda, kralın kulağına zehirli sıvının akıtılması canlandırılırken zaten gergin olan Claudius büsbütün heyecanlanarak ayağa kalkıp, oyununu durdurur.

 

Hamlet, amcasının bu sinirli ve tedirgin halini görünce babasının gerçek katilinin amcasını olduğuna iyice inanır artık. Bu konuda hiçbir şüphesi kalmamıştır.

 

Oyun sonrasında Claudius odasına kapanır. Kendisinin gelecekteki huzuru ve güvenliği için Hamlet'in bu tehlikeli oyunlarına son vermek gerektiğini düşünür.

 

Claudius bütün bunları düşünürken, içeri Gertrude girer ve kavga etmeye başlarlar. Claudius sinirle odadan çıkar. Gertrude çaresizce oğlunu bu durumdan nasıl kurtaracağını düşünür. Polonius'tan kendisine yardım etmesini ister. Polonius, Gertrude'a Hamlet'le konuşmasını tavsiye ettikten sonra onların konuşmalarını dinlemek üzere Gertrude'un odasına gidip perdenin arkasına saklanır.

 

Hamlet düşünceli bir şekilde sarayda dolanırken Gertrude onu konuşmak için odasına çağırır. Konuşma esnasında Hamlet, sorduğu sorularla annesini babasının ölümüyle ilgili itirafa zorlar. Annesi gerilip bağırmaya başlayınca perdenin arkasındaki Polonius'da bağırmaya başlar. Hamlet, kılıcını perdenin arkasındaki Polonius'a saplayarak onu öldürür.

 

Hamlet, annesine evlendiği adamın kardeş katili olduğunu söyler. Gertrude Hamlet'in bu sözleri karşısında daha fazla dayanamaz ve ağlamaya başlar. Kocasına ihanet ettiği için artık pişman olmuştur.

 

Claudius, Polonius'un Hamlet tarafından öldürüldüğünü öğrenince, onun İngiltere'ye gönderilmesi emrini vermiştir. Bu emri duyan Gertrude, Claudius'a Hamlet'i göndermemesi için yalvarır. Ama kral ona kulak asmaz.

 

Babasının öldürüldüğünü öğrenen Ophelia aklını kaybetmiştir. Deli divane bir şekilde, yarı çıplak gezinirken, askerlerin tacizine uğrar. Kardeşi Laertes'de babasının öldürüldüğünü duyunca Elenor Sarayı'na dönmüştür. Ophelia'yı o halde görünce yıkılır.

 

Ophelia kardeşini tanımaz ve ondan kaçarken kendini göle atar ve boğulur.

 

Hamlet Claudius'a güvenmemektedir, kendisine tuzak kurulduğunu anlar ve Danimarka'ya geri dönmeye karar verir. Yolda bir mezarcının mezar kazdığını görür ve onunla konuşmaya başlar. Konuşma esnasında mezarın bir kadın için kazıldığını anlar. Mezarcı ona bir kafatası vererek oradan uzaklaşır. Hamlet düşünceleriyle baş başa kalmışken diğer tarafta bir cenaze töreni yapılmaktadır. Elden ele geçirilerek mezara taşınan genç kızın cansız bedeni en son Hamlet'in kollarıyla buluşur. Beden Ophelia'ya aittir. Laertes Ophelia'yı Hamlet'in kollarında görünce babasını ve kız kardeşini hamlet yüzünden kaybettiğini düşünerek öfkelenir.

 

Hamlet'i bu cenaze töreninde gören herkes ve onun çoktan ölmüş olduğunu düşünen Claudius şaşkınlık içindedir. Laertes ve Hamlet birbirlerine girerler. Kafasında başka bir plan oluşmaya başlayan Claudius onları ayırır.

 

Laertes babasını ve kız kardeşini öcünü almak üzere Claudius tarafından kışkırtılır. Bir kılıç düellosu hazırlanır.Bunu Claudius ve Laertes birlikte düzenlerler. Laertes'in kullanacağı kılıç zehire batırılmıştır. Claudius'un Hamlet için önceden hazırlattığı zehirli içkiyi de hiçbir şeyden haberi olmayan Gertrude içer. Bu esnada Hamlet ve Laertes Düelloya tutuşur. Laertes Hamlet'i zehirli kılıçla yaralar. Düellonun sonunda Hamlet Laertes'i öldürür. Bu arada Gertrude zehirli içkinin tesiriyle can çekişmeye başlar ve ölür. En sonunda Hamlet ve Claudius'un düellosu başlar. Hamlet Claudius'u öldürür ve almış olduğu kılıç darbesindeki zehirin etkisiyle o da hayatını kaybeder.

 

MÜZİKREVAS GABICHVADZE
ORKESTRA ŞEFİSUNAY MURATOV , MUSTAFA ERDOĞAN
REJİ VE KOREOGRAFİNUGZAR MAGALASHVILI , MEDEIA MAGALASHVILI
LİBRETTOMEDEIA MAGALASHVILI
DEKORSAVAŞ CAMGÖZ
KOSTÜMSEVTAÇ DEMİRER ULAŞ
IŞIKFUAT GÖK
VİDEOALİ KARAKÖSE
 
HAMLETBURAK KAYIHAN , İLHAN DURGUT , İ.EREN KELEŞ
CLAUDIUSİ.EREN KELEŞ , İLHAN DURGUT
LAERTESKADİR OKURER , ETKİN YÜZER
OPHELIAÖZGE BAŞARAN , H.MİNE İZGİ , ÖZGE ONAT
G.SEMA TUNCEL
GERTRUDEH.MİNE İZGİ , ÖZGE ONAT , C.EZGİ ODABAŞI
POLONIUSM.MERT KOCAAY , A.HAKAN ODABAŞI , TANER OĞUZHAN
MEZARCIA.HAKAN ODABAŞI , EMRE GÜLER
HAYALET BABATANER OĞUZHAN , ERTUĞRUL BOLAT , GÖKTÜRK ARIKAN
 
ASİL SOLİSTLERC.EZGİ ODABAŞI , ASLIHAN KARACA BAYSAK , G.SEMA TUNCEL
A.ULUÇ AYTAN , VOLKAN ALTUNEL , ÖZGE UYAL
ŞELALE POLATKAN , GÜLEYCAN KOCABEY , BILAL KILIÇASLAN
BERKAY SARAÇOĞLU , CANSIN İRAVUL , BAHAR KELEŞ
GÖKÇE ÇAKIROĞLU , EZGİ SARIOĞLU
ÜÇ SOYTARIA.ULUÇ AYTAN , ARALCAN KOCABEY , VOLKAN ALTUNEL
BILAL KILIÇASLAN , BERKAY SARAÇOĞLU , ETKİN YÜZER
KUTAY YAŞAR
ÜÇ AKTÖRERTUĞRUL BOLAT , N.TARKAN SERENGÜL , GÖKTÜRK ARIKAN
DÖRT ASKERBERKAY SARAÇOĞLU , BILAL KILIÇASLAN , KUTAY YAŞAR
A.HÜSEYİN ACAR , U.CAN ARZUMAN , MURAT ROMANER
ASİL ÇİFTLERDEFNE DEVRIM DİNÇER , ARALCAN KOCABEY , ŞELALE POLATKAN
BERKAY SARAÇOĞLU , ÖZGE UYAL , BILAL KILIÇASLAN
GÜLEYCAN KOCABEY , KUTAY YAŞAR , CANSIN İRAVUL
ETKİN YÜZER , ASENA ÇELİK , A.HÜSEYİN ACAR
EZGİ SARIOĞLU , U.CAN ARZUMAN , GÖKÇE ÇAKIROĞLU
ASLIHAN KARACA BAYSAK , G.SEMA TUNCEL , BLEDA ÖZLEM
ESRA BÜYÜKKAYIKÇI , KARDELEN BÜYÜKAKGÜL , SULTAN MENTEŞE
LARA TÜRKOĞLU , MURAT ROMANER
AĞIT KIZLARSEVİM BAŞOL , ASENA ÇELİK , PETEK ÇETİNTEMEL
LARA TÜRKOĞLU , SULTAN MENTEŞE , G.SEMA TUNCEL
GÖKÇE ÇAKIROĞLU , EZGİ SARIOĞLU , CANSIN İRAVUL
KARDELEN BÜYÜKAKGÜL , ESRA BÜYÜKKAYIKÇI
AĞIT ERKEKLERARALCAN KOCABEY , BERKAY SARAÇOĞLU , BILAL KILIÇASLAN
KUTAY YAŞAR , ETKİN YÜZER , U.CAN ARZUMAN
MURAT ROMANER , A.HÜSEYİN ACAR
Video
Fotoğraflar
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLET
Basın
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLETHAMLET
HAMLETHAMLET

HAMLET Temsil Tarihleri